توضیح تصویر

باورهای متفاوتی درباره نگه داشتن عطسه وجود دارد. برخی از افراد این کار را لازم می‌دانند و برخی دیگر معتقدند این کار می‌تواند مرگ‌آفرین باشد.
نگه داشتن عطسه

عطسه زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات گرد و غبار یا هر آلودگی دیگری به سیستم تنفسی راه یافته‌اند و لازم است تا خارج شوند. سیستم تنفسی با واکنش عطسه این ذرات را از راه بینی از بدن بیرون می‌راند. نگه داشتن عطسه و سرکوب آن می‌تواند خطرناک باشد. در بررسی این خطرات با بخش سلامت مجله دلتا همراه باشید.
عطسه کردن

هنگام عطسه کردن عضلات زیادی برای چند لحظه کوتاه منقبض شده و هوا با فشار از بینی خارج می‌شود. نگه داشتن عطسه باعث افزایش فشار در سیستم تنفسی به میزان حدود ۵ تا ۲۴ برابر می‌شود. طبق یافته‌های متخصصان، نگه داشتن این فشار اضافی در داخل بدن می‌تواند باعث صدمات احتمالی شود. در ادامه با این صدمات آشنا خواهید شد.
آسیب به پرده گوش

وقتی فشار زیادی که هنگام عطسه در سیستم تنفسی شما ایجاد می‌شود را نگه دارید، مقداری هوا به گوش خود می‌فرستید. کارشناسان می‌گویند این هوای پرفشار ممکن است باعث آسیب‌دیدگی یا حتی پارگی پرده گوش و افت شنوایی شود.

عوارض نگه داشتن عطسه
عفونت گوش میانی

عطسه به پاک‌سازی بینی از آلودگی‌ها و ذرات خارجی کمک می‌کند. انتقال مجدد هوا به داخل گوش با سرکوب عطسه، باعث انتقال ذرات آلوده به گوش میانی و ایجاد عفونت در این قسمت می‌شود.
آسیب دیدن رگ‌های خونی

افزایش فشار ناشی از سرکوب عطسه باعث می‌شود رگ‌های خونی ظریفی که در اندام‌های مجاور مانند چشم‌ها و بینی وجود دارند، فشرده شده و پاره شوند. رگ‌های مغز نیز در معرض این آسیب خواهند بود.
آسیب به دیافراگم

دیافراگم پرده‌ای ظریف در قسمت تحتانی قفسه سینه است که هنگام تنفس بطور طبیعی بالا و پایین می‌رود. بنابراین هنگام عطسه فشار هوا دیافراگم را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. سرکوب عطسه فشار وارد بر دیافراگم را افزایش داده و موجب آسیب دیدن آن می‌شود.

عطسه کردن
آیا نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث حمله قلبی شود؟

نه عطسه کردن و نه نگه داشتن عطسه باعث نمی‌شود قلب متوقف شود. اما ممکن است بطور موقت بر ضربان قلب تاثیر بگذارد.
آیا نگه داشتن عطسه موجب مرگ می‌شود؟

این کار اگرچه می‌تواند بسیار خطرناک باشد اما به تنهایی منجر به مرگ نخواهد شد. ادعاهایی که در این زمینه مطرح می‌شوند پایه و اساس علمی ندارند. با این حال بهتر است اجازه دهید سیستم ایمنی بدن ذرات آلوده را بطور کامل از خود دور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *