توضیح تصویر

خواب بیش از حد کم یا بی کیفیت می‌تواند در سطوح هورمون‌های مسئول تنظیم گرسنگی، سیری و چرخه‌های خواب و بیداری اختلال ایجاد کند. همچنین احتمال مواجهه با هوس‌های غذایی شدید، به ویژه هنگام شب را افزایش دهد.
دلایل هوس های غذایی
هوس‌های غذایی بسیار رایج هستند. نادیده گرفتن آنها دشوار است. به طور معمول این هوس‌ها از طریق تمایل شدید یا فوری به مصرف نوع خاصی از خوراکی آشکار می‌شوند. هوس های غذایی می‌توانند به واسطه عوامل مختلفی چه جسمانی و چه روانی شکل بگیرند. در برخی موارد، آنها ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشند و نباید نادیده گرفته شوند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره دلایل هوس های غذایی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
دلایل هوس های غذایی

هوس‌های غذایی می‌توانند به واسطه عوامل مختلفی شکل بگیرند. به طور معمول به دو دسته اصلی جسمانی و روانی تقسیم می‌شوند.
دلایل جسمانی

بارداری: تغییرات هورمونی طی دوران بارداری ممکن است بر گیرنده‌های بویایی و چشایی انسان اثر بگذارد. همین موضوع باعث هوس‌های غذایی می‌شود.

کمبود خواب: خواب بیش از حد کم یا بی کیفیت می‌تواند در سطوح هورمون‌های مسئول تنظیم گرسنگی و سیری اختلال ایجاد کند. این موضوع احتمال مواجهه با هوس‌های غذایی شدید، به ویژه هنگام شب را افزایش دهد.

هیدارتاسیون ضعیف: مصرف ناکافی مایعات می‌تواند احساس گرسنگی یا هوس‌های غذایی را در برخی افراد تشدید کند.

فعالیت بدنی: افزایش سطح فعالیت بدن حتی اگر از طریق پیاده‌روی باشد، ممکن است به کاهش هوس‌های غذایی کمک کند. به همین ترتیب، تحرک کم ممکن است دلیلی برای تجربه هوس‌های غذایی بیشتر باشد.

غذاهای بسیار فرآوری شده: غذاهای بسیار فرآوری شده سرشار از چربی و شکر، ممکن است هوس‌های غذایی را افزایش دهند.
دلایل روانی

استرس: استرس می‌تواند سطوح هورمون کورتیزول را در بدن افزایش دهد. سطح بالای کورتیزول با هوس‌های غذایی بیشتر و پرخوری مرتبط است.

زمینه غذا خوردن: مغز شما می تواند مصرف یک غذای خاص را به زمینه‌ای خاص پیوند دهد. به عنوان مثال، پاپ کورن و فیلم.

وضع روانی فرد: خلق و خوهای خاص ممکن است محرکی برای هوس‌های غذایی باشند. مثلا خلق و خوی منفی به نظر می‌رسد هوس خوردن غذاهایی که سریع و راحت آماده می‌شوند ( غذاهای مضر ) را افزایش می‌دهد.

دانستنی هایی درباره هوس های غذایی

در نهایت، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هر چه یک خوراکی خاص را کمتر بخورید، احتمال کمتری وجود دارد که با هوس خوردن آن مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *