۱ مهر ۱۴۰۰
۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خواب آلودگی بعد از ناهار تقریبا مسئله‌ای شایع است که اکثر اوقات مانع از تمرکز و انجام با کیفیت کارهای بعدازظهر می‌شود. علت و راه رفع این مشکل را کارشناسان بیان کردند.
خواب آلودگی بعد از ناهار

بی‌حالی و خواب آلودگی بعد از ناهار چه دلیلی دارد؟ چطور می‌توان مانع از کسالت ایجاد شده بعد از خوردن غذا شد؟ راه حل تغذیه‌ای این مشکل چیست؟ با مجله دلتا همراه باشید.

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که پس از خوردن نهار در محل کار دچار نوعی بی‌حوصلگی و افت انرژی می‌شوید و راندمان کاری شما کاهش پیدا می‌کند، باید در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید.
خواب آلودگی بعد ناهار

بر اساس جدیدترین پژوهش‌ها مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین بالا در وعده ناهار می‌تواند باعث افت کیفیت و راندمان کاری در افراد شود زیرا دستگاه گوارش به ویژه روده را به شدت درگیر می‌کند. در این هنگام به دلیل افزایش حجم خون‌رسانی به بافت‌های دستگاه گوارش و نیز جذب آب و سایر موادغذایی توسط روده فرد دچار کاهش فشارخون به طور محسوس و کمی ضعف می‌شود که البته این حالت موقتی است و به زودی مواد مغذی وارد گردش خون شده و فرد انرژی بدست می‌آورد.
راه ساده جلوگیری از خواب آلودگی بعد ناهار

کارشناسان بر همین اساس به افراد توصیه می‌کنند چنانچه در نوبت عصر کار سنگین و یا مستلزم تمرکز ذهنی بالا دارند از خوردن وعده ناهار پروتئینی به صورت موقت خودداری کنند.
از طرفی افراد در عوض خوردن پروتئین می‌توانند از سالاد و پروتئین دریایی برای وعده ناهار استفاده کنند که هم زود هضم می‌شود و هم انرژی مورد نیاز بدن را به سرعت تامین می‌کند. مصرف میوه‌های پرکار مثل موز و سیب هم می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند و تمرکز فرد را بالا ببرد.
نظر کارشناسان تغذیه

البته کارشناسان تغذیه به افراد توصیه می‌کنند مواد پروتئینی را به طور کامل از وعده غذایی خود به ویژه در ناهار در فصول سرد سال حذف نکنند؛ زیرا باعث کاهش مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا و ابتلا به سرما خوردگی و آنفولانزا فصلی در آن‌ها می شود.
اهمیت نقش روده‌ها در جذب مواد غذایی به حدی بالا است که کارشناسان در نظر دارند تحقیقات بیشتری برای پی بردن به راز و رمز این عضو از بدن انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *