توضیح تصویر

دسرهای ترکی یکی از بهترین دسرهای جهان است و در این نوشتار با طرز تهیه یک دسر ترکیه ای بسیار لذیذ آشنا می شویم که اتفاقا شباهت زیادی با شله زرد ما ایرانی ها دارد ولی خب تفاوت هایی هم در مواد اولیه دارد. این شما و این طرز تهیه پودینگ برنج ترکی زعفرانی که با ذائقه ما ایرانی ها بسیار سازگار است.

دسر ترکیه ای
دسر پودینگ برنج ترکی زعفرانی
مواد لازم:

– چهار و یک چهارم فنجان آب

– یک دوم فنجان برنج خام

– سه چهارم فنجان شکر

– کمی زعفران

– یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه

– ۳ قاشق غذاخوری گلاب

– ۲ قاشق غذاخوری نشاسته‌ی ذرت

– ۲ قاشق غذاخوری کشمش خشک

– یک چهارم فنجان دانه‌ی کاج
طرز تهیه:

۱. با شستشوی برنج در یک صافی زیر آب سرد شروع کنید، جریان آب را چند دقیقه باز بگذارید تا زیر آب برنج تمیز شود. وقتی شسته و خشک شد، برنج را درون یک قابلمه‌ی بزرگ بریزید. آب را به قابلمه اضافه کنید تا برنج را حدود ۱.۵ سانتیمتر بپوشاند. آب را به جوش بیاورید، روی ظرف را بپوشانید، شعله را کم کنید و برنج را به مدت حدودا ۲۰ دقیقه بپزید.

۲. چهار و یک دوم فنجان آب را در قابلمه‌ای جداگانه بریزید. زعفران را اضافه کنید و بگذارید حدودا ۱۵ دقیقه خیس بخورد. بعد از نرم شدن، از لبه‌ی قاشق چوبی برای خرد کردن زعفران و آزادسازی رنگ زرد استفاده کنید.

۳. برنج پخته، شکر و زردچوبه را به زعفران و آب اضافه کنید و آن را به جوش بیاورید. گلاب و نشاسته‌ی ذرت را اضافه کنید و بپزید، گاهی هم بزنید به مدت ۲۰ دقیقه تا پودینگ غلیظ شود و به رنگ زرد شفافی تبدیل شود.

۴. حرارت را خاموش کنید و بگذارید پودینگ در قابلمه به مدت حدودا ۱۰ دقیقه خنک شود.

۵. فنجان‌های دسر یا پیاله‌ها را از پودینگ پر کنید. بگذارید تا دمای اتاق خنک شود. برای چند ساعت آن را در یخچال بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *