توضیح تصویر

هنگام خواب رفتن دست‌ها در خواب، احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن به وجود می‌آید. اصطلاح پزشکی برای این احساس “پارستزی” نام دارد.
علت خواب رفتن دست

در هر زمانی از روز یا شب، ممکن است احساس بی‌حسی و خواب‌رفتگی در دست‌ها به وجود آید. اگر شخصی این احساس را اغلب در شب تجربه می‌کند، ممکن است برخی از مسائل زمینه‌ای خاص مسئول این امر باشند. مجله دلتا در این مطلب به شما می‌گوید که علت خواب رفتن دست در خواب چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد.
پارستزی چیست؟

احساس گزگز یا سوزش که بیشتر در دست‌ها، پاها یا دیگر اندام‌ها رخ می‌دهد.

پارستزی چیست
علت خواب رفتن دست‌ها در خواب چیست؟

اکثر مردم دوره‌های متناوب و کوتاه پارستزی (خواب‌رفتگی) را تجربه می‌کنند. اغلب این اتفاق به دلیل وضعیت بدنی خود فرد رخ می‌دهد. به‌عنوان‌ مثال، بازو ممکن است دچار بی‌حسی شود، زیرا فرد در وضعیتی دراز کشیده است که به اعصاب اندام فشار وارد می‌کند. پارستزی موضعی، بی‌خطر است و معمولا زمانی رخ می‌دهد که عصب تحت فشار مداوم باشد. این احساس باید پس از تغییر وضعیت بدنی فرد از بین برود.

دلیل خواب رفتن دست ها
دلایل پزشکی خواب رفتگی
نوروپاتی محیطی

اگر دیابت دارید و به‌طور منظم پارستزی را تجربه می‌کنید، آسیب عصبی می‌تواند دلیل آن باشد زیرا بیماران دیابتی درخطر آسیب عصبی هستند.
سندرم تونل کارپال

اگر بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دستان، شما را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است ناشی از سندرم تونل کارپال باشد. این‌ سندرم زمانی اتفاق می‌افتد که عصب مدیان (میانی) در سمت داخلی بازو فشرده می‌شود. در صورت انجام مکرر کارهایی مانند تایپ کردن روی صفحه‌کلید یا کار با موس، این اتفاق خواهد افتاد.

سندرم تونل کارپال
کمبود ویتامین B-12

کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی مانند کم‌خونی و احساس سوزن سوزن شدن در اندام‌ها شود. این احساس سوزن سوزن شدن اغلب با خوابیدن دست‌ها اشتباه گرفته می‌شود. افرادی که در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین B هستند عبارت‌اند از:

افراد مسن
گیاهخواران
بیماران مبتلابه کم‌خونی خطرناک

کمبود ویتامین
سکته مغزی

شرایطی مانند سکته مغزی که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد نیز می‌تواند منجر به پارستزی شود.
چگونه از خواب رفتن دست‌ها در خواب جلوگیری کنیم؟
وضعیت خواب

خوابیدن نامناسب علت خواب رفتن دست می‌تواند باشد. تغییر وضعیت خواب معمولا برای تسکین علائم شما کافی است.

وضعیت خواب نامناسب
ورزش

اگر فردی در معرض خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال باشد، انجام تمرینات ورزشی می‌تواند این وضعیت را بهبود دهد.
ویتامین B-12

اگر کمبود ویتامین B باعث بی‌حس شدن دست‌های شما شود، پزشک ممکن است مکمل‌های غذایی تجویز کند یا تغییرات رژیم غذایی را توصیه کند.
مسکن‌های بدون نسخه

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین یا ایبوپروفن می‌توانند به کاهش درد و التهاب خفیف دست، گردن و سایر نواحی شما کمک کنند.

درمان خواب رفتن دست
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر به‌طور مکرر متوجه این احساس می‌شوید، ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشید، به‌ویژه اگر موارد زیر را نیز تجربه می‌کنید:

اختلالات بینایی
مشکل در صحبت کردن
بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن صورت
ضعف یا درد غیرقابل توضیح
مشکل در هماهنگی هنگام راه رفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *