توضیح تصویر

افزایش کالری دریافتی، می تواند راهی برای افزایش وزن باشد.برخی نوشیدنی ها با میزان کالری که به شما میدهد میتواند باعث افزایش وزن تانشود.

تحقیقات نشان می دهد، نوشیدنی های خاصی که هرکدام از ما عادت به نوشیدن آنها داریم، می توانند تاثیر مهمی بر وزن ما داشته باشند.

نوشیدنی چاقی
نوشیدنی های چاق کننده

در یک آزمایش که در دانشگاه ایلینویز و با شرکت 22 هزار شرکت کننده انجام شد، نشان داده شد جدای از میزان کالری که از یک نوشیدنی دریافت می کنیم، این نوشیدنی ها بر عادات غذایی و کمیت و کیفیت غذاهایی که مصرف می کنیم، تاثیر مستقیم دارند. با نتایج این آزمایش درباره تاثیرات چند نوشیدنی بر افزایش وزن آشنا می شویم.

نوشابه های رژیمی: محققان دریافتند، مصرف کنندگان این نوشیدنی، روازنه به طور متوسط 69 کالری اضافی دریافت می کنند. براساس این آزمایش، افراد، بخش عمده این میزان کالری را به دلیل قضاوت نادرستی که در نتیجه مصرف نوشیدنی ایجاد می شود، دریافت می کنند. به این معنا که نارضایتی بدن از میزان کالری که از نوشیدنی دریافت می کند، باعث می شود به مصرف غذای بیشتر تمایل پیداکند. دلیل دیگر این است که افراد بعد از مصرف یک نوشیدنی به ظاهر سالم، در مصرف غذاها آزادی بیشتری به خودشان می دهند.

چای: در این آزمایش، چای خورها کمترین افزایش ـ به طور متوسط 64 کالری در روز ـ را در میزان کالری های دریافتی نشان دادند. براساس این آزمایش، چای سیاه یا دیگر انواع دمنوش ها نوع سالم نوشیدنی به شمار می آیند.

قهوه: مصرف کنندگان قهوه افزایش 109 کالری را در میزان کالری های دریافتی روزانه خود تجربه کردند. همانند مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی، قهوه خورها نیز 60 کالری از این 109 کالری را بر اثر مصرف تنقلات و نیز غذا خوردن بدون برنامه ریزی دریافت کردند. قهوه همانند چای یک نوشیدنی سالم است، اما مصرف زیاد آن می تواند تاثیرات منفی به دنبال داشته باشد. براساس این آزمایش، مصرف کنندگان قهوه و نوشیدنی های رژیمی، ناسالم ترین رژیم غذایی را دارا هستند.

نوشابه های معمولی و نوشیدنی های کربناته: جای تعجب نیست که نوشیدنی های کربناته در صدر فهرست نوشیدنی های افزایش دهنده وزن قرارداشته باشد. گروهی از شرکت کنندگان در آزمایش که عادت به مصرف این نوشیدنی ها داشتند، در اثر مصرف آنها و همچنین رژیم غذایی ناسالم حاصل از مصرف نوشیدنی، روزانه به طور متوسط شاهد افزایش 226 کالری در کالری دریافتی خود بودند. نکته قابل توجه این که بخش عمده کالری های اضافی در این گروه در نتیجه مصرف موادغذایی بشدت فرآوری شده دریافت شد. این نوشیدنی ها از عوامل عمده چاقی در جهان به شمار می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *