توضیح تصویر

شاید شما هم اطرافتان افرادی را دیده‌اید که زیاد مریض می‌شوند، زیاد بیمار شدن افراد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که نیاز به درمان دارد.
این افراد بیشتر بیمار می شوند

تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که چرا برخی از افراد بیشتر بیمار می‌شوند. میکروب عامل اصلی تولید و سرایت امراض نیست و فقط عوامل خارجی نیستند که موجب بروز بیماری می‌شوند، بلکه عواملی فراوانی وجود دارد که باعث بیشتر مریض شدن فرد و تضعیف ایمنی بدن می‌شود. در ادامه به شما خواهیم گفت کدام افراد بیشتر بیمار می شوند. همراه مجله دلتا باشید.
افراد استرسی

استرس مداوم عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن را دشوار می‌کند و پاسخ ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند. استرس نه تنها بر عملکرد سیستم ایمنی بدن اثر می‌گذارد بلکه استرس کنترل نشده می‌تواند بر الگوی خواب، خلق‌وخو، رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی تاثیر بگذارد و دفاع در برابر ویروس‌ها را دشوار ‌کند.

افراد استرسی
افراد عصبی

خشم یک حالت هیجانی و ذهنی محسوب می‌شود که با برانگیختگی جسمی و افکار پرخاشگرانه همراه است و بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند اما عصبانیت‌های مکرر سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و به همین خاطر افراد عصبی در معرض انواع خاصی از عفونت قرار می‌گیرند.
افراد پرخور

یک رژیم غذایی متعادل و مصرف میوه و سبزیجات موجب تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت‌ها می‌شود. افراد پر خور که بیشتر از غذاهای چرب استفاده می‌کنند، بیشتر به بیماری دچار می‌شوند، رژیم‌های غذایی پرچرب با گذشت زمان تعادل باکتری‌های روده را که به پاسخ‌های ایمنی کمک می‌کنند، بر هم زده و اثر مهاری بر روی گلبول‌های سفید خون دارند و به همین خاطر فرد به انواع بیماری دچار می‌شود.

پرخورها این افراد بیشتر بیمار می شوند
افراد کم اشتها

نه تنها افراط در مصرف غذا موجب بیماری می‌شود بلکه تفریط در مصرف برخی غذاها نیز ممکن است فرد را در معرض برخی بیماری‌ها قرار دهد. یکی از علت‌های که تفریط در مصرف مواد غذایی بدن را مستعد بیماری می‌کند، کمبود برخی عوامل غذایی است.
افراد کم تحرک

تحقیقات ثابت کرده افرادی که کمتر از یک بار در هفته ورزش هوازی انجام می‌دهند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌ها قرار می‌گیرند. ورزش منظم هوازی باعث تقویت سیستم ایمنی و کمتر مریض شدن می‌شود.
افرادی که صبحانه نمی‌خورند

صبحانه از وعده‌های اصلی غذایی است. مصرف مواد مغذی در صبحانه که با شروع روز همراه است؛ کلیدی برای حمایت از سیستم ایمنی است. صبحانه باید از انواع پروتئین‌ها، فیبر، اسیدهای چرب غیر التهابی و کربوهیدرات‌های مفید تشکیل شده باشد.
افرادی که سیگار می‌کشند

استعمال سیگار، قلیان و… توانایی بدن شما را برای مبارزه با میکروب‌ها ضعیف می‌کند زیرا نیکوتین سبب افزایش سطح کورتیزول و کاهش تشکیل آنتی بادی توسط لنفوسیت‌های B و پاسخ لنفوسیت‌های T به آنتی ژن‌ها می‌شود.
افراد دارای کمبود ویتامین D

گیرنده ویتامین D و آنزیم‌های فعال کننده آن بر سطح همه سلول‌های سفید خون قرار دارد و این سلول‌های ایمونولوژیک قادر به سنتز متابولیت فعال ویتامین D هستند، به همین خاطر ویتامین D اثرات مفیدی در بهبود مکانیسم‌های سیستم ایمنی در بدن دارد و این ویتامین نه تنها برای حفظ استخوان‌های سالم و قوی و یا سلول‌های خونی سالم مورد نیاز است، بلکه ویتامین D به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند.
افراد دچار بی‌خوابی

کمبود خواب ناشی از بی‌خوابی یا کاهش کیفیت خواب تاثیر منفی بر بدن گذاشته و عواقب خطرناکی برای سلامتی به دنبال دارد. در طول خواب بدن پروتئین‌های خاصی (به نام سیتوکین‌ها) را که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند، آزاد می‌کند. اگر خواب کافی نداشته باشید، ممکن است بدن شما نتواند مهاجمانی، چون ویروس‌ها و باکتری‌ها را دفع کند. کمبود خواب در طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *